niedziela, 27 kwietnia 2025

Matematyka z flagą

Oto moja propozycja na matematykę z flagą. Zajęcia zostały przeprowadzone w klasie drugiej, ale można je przeprowadzić również w klasie pierwszej czy trzeciej. Zaczęliśmy od składania papieru i wycinanie kwadratów z czerwonych i białych kartek papieru. Uczniowie już wykonali wiele ćwiczeń ze składaniem papieru, sporo trenowali, aby zagięcia były poprawne i staranne. Wiedzieli już, jak z prostokątnej kartki wyciąć kwadrat.


Następnie kwadraty powędrowały na dywan i rozpoczęła się spontaniczne, a potem coraz bardziej precyzyjne układanie flagi. Wykorzystaliśmy wiedzę o jej prawidłowych wymiarach 5:8.

Drugoklasiści spontanicznie podzielili się na składaczy, wycinaczy, rachmistrzów i projektantów. każdy znalazł coś dla siebie. 
Trzeba było liczyć, sprawdzać, ile brakuje, czy wystarczy itp. Przebieg zajęć i panujący na nich matematyczny gwar oddaje filmik: 
Z wyciętych kwadratów powstały później białe i czerwone kwiaty.
I piękna biało-czerwona flaga. Efekt wspólnej pracy uczniów.

Był też czas na pracę w zeszycie. Z resztek papieru powstały małe kwadraty. I flagi biało-czerwone z zachowaniem proporcji. Dużo działania, dużo radości... 


...i przy okazji świąteczna dekoracja.



piątek, 11 kwietnia 2025

Sposób na lekturę

 

Z czytaniem lektur nie zawsze bywa łatwo. Czasem dużo czasu zajmuje nam uzyskanie stanu, kiedy przeczytają prawie wszyscy. Niezmiernie rzadko zdarza się niestety, aby wszyscy uczniowie przeczytali lekturę. Jeśli uczeń nie potrafi sobie poradzić z samodzielnym czytaniem, nauczyciel prosi rodzica o wsparcie i przeczytanie dziecku książki. Nie lubię testów sprawdzających znajomość lektury, bo często sprowadzają się do drobiazgowych pytań. co utrudnia uczniom odpowiedź na pytania. 


Przy okazji spotkania z "Karolcią", która była jedną z dłuższych lektur do przeczytania, zależało mi jednak na tym, a by sprawdzić znajomość lektury. Uczniowie mieli za zadanie napisanie na zwykłej kartce, jak największej liczby zdań (minimum 5)  dotyczących wydarzeń lub samej postaci. Mogli korzystać z książki. I mieli wyznaczony czas - 15 minut. Wypowiedzi uczniów, jakie otrzymałam spełniły moje oczekiwania niemal w pełni. Wielu zdolnych uczniów, miłośników książek miało przestrzeń do "wypisania się".  A przy okazji drugoklasiści doskonalili umiejętność pisania, budowania zdań itp.

Kolejnym etapem zajęć była praca w grupach. Losowo wybrane zespoły wykonały plakaty dotyczące lektury. Otrzymały portrety bohaterów lektury ze strony printoteka.pl.  Ułożone przez siebie zdania na temat wydarzeń, zapisywali na plakatach.





wtorek, 1 kwietnia 2025

Co to jest phubbing?

Często mam  poczucie, że  to dziwne i niestosowne, że dla wielu ludzi ważniejsze jest odebranie telefonu niż rozmowa z osobą, która właśnie stoi obok. Ważniejsze  jest odebranie telefonu niż kontynuowanie zakupów w sklepie, nawet kosztem spowolnienia akcji przechodzenia przez kasę marketu.  Teraz potrafię nazwać to zjawisko.