środa, 2 listopada 2022

Matematyka z flagą

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Oto moja propozycja na matematykę z flagą. Zajęcia zostały przeprowadzone w klasie drugiej, ale można je przeprowadzić również w klasie pierwszej czy trzeciej. Zaczęliśmy od składania papieru i wycinanie kwadratów z czerwonych i białych kartek papieru. Uczniowie już wykonali wiele ćwiczeń ze składaniem papieru, sporo trenowali, aby zagięcia były poprawne i staranne. Wiedzieli już, jak z prostokątnej kartki wyciąć kwadrat.


Następnie kwadraty powędrowały na dywan i rozpoczęła się spontaniczne, a potem coraz bardziej precyzyjne układanie flagi. Wykorzystaliśmy wiedzę o jej prawidłowych wymiarach 5:8.

Drugoklasiści spontanicznie podzielili się na składaczy, wycinaczy, rachmistrzów i projektantów. każdy znalazł coś dla siebie. 
Trzeba było liczyć, sprawdzać, ile brakuje, czy wystarczy itp. Przebieg zajęć i panujący na nich matematyczny gwar oddaje filmik: 
Z wyciętych kwadratów powstały później białe i czerwone kwiaty.
I piękna biało-czerwona flaga. Efekt wspólnej pracy uczniów.

Był też czas na pracę w zeszycie. Z resztek papieru powstały małe kwadraty. I flagi biało-czerwone z zachowaniem proporcji. Dużo działania, dużo radości... 


...i przy okazji świąteczna dekoracja.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz