niedziela, 31 stycznia 2016

O ważnych sprawach z ClassDojo

Od pierwszego momentu spotkania z ClassDojo, a stało się to około dwa lata temu dzięki Jolancie Okuniewskiej, wiedziałam, że to będzie coś atrakcyjnego dla najmłodszych uczniów. I tak właśnie jest. W klasie wiszą awatarkowe dekoracje podkreślające ważne sprawy w edukacji,  takie jak: współpraca, wytrwałość, kreatywność, praca w grupie czy zaangażowanie. Uczniowie zbierają punkty, w zasadzie same dodatnie za ciężką pracę, za grzeczność, zadania dodatkowe, za pomaganie innym, dbanie o porządek.
Za występy i specjalne zadania każdy otrzymuje awatara VIPa. Mają postać zawieszek. Pod koniec każdego miesiąca patrzymy, ile punktów zebraliśmy, analizujemy. Pięcioro uczniów z najwyższą punktacją otrzymuje awatary miesięczne. I nie są to ciągle ci sami uczniowie, zmieniają się często. Każdy uczeń od pierwszej klasy zebrał już niemałą kolekcję. Nasze klasowe życie się toczy i tak naprawdę te punkty nie są już potrzebne do dyscyplinowania klasy, bo wszystko przebiega harmonijnie i spokojnie. Wystarczą słowa, aby rozwiązać bieżący problem. Ale my lubimy ClassDojo. Z każdym dniem coraz bardziej.
19 stycznia ClassDojo sprawił nam ogromną niespodziankę i zaczął publikować wspaniałe filmiki, których bohaterami są nasze ulubione stworki. Filmiki, które zachęcają do rozmowy o sprawach ważnych. O tym, że każdy może być mądry, że błędy są potrzebne i że nie wolno się poddawać.
Zachęcam do wykorzystania filmów na lekcjach nie tylko w klasach I -III. Mogą być inspiracją do dyskusji na lekcjach wychowawczych w klasach starszych.

1 komentarz: