wtorek, 29 listopada 2022

Chwile czytania na czas oczekiwania

Dużymi krokami zbliża się grudzień. Wyjątkowy czas przedświątecznych klasowych rytuałów.  Jednym z nich mogą być chwile czytania na czas oczekiwania. 

Kalendarz wykonany przez uczniów w klasie to dobry sposób na rozpoczęcie rytuału. Uczniowie szybko opanowują umiejętność konstruowania miesięcznego kalendarza na kartce A3. A zadań wystarczy dla każdego. Trzeba przygotować nazwę kalendarza z dużych kolorowych liter, paski z dniami tygodnia oraz karteczki z liczbami od 1 do 31. Niektóre z nich to niedziele, więc trzeba je jakoś wyróżnić. Trzeba narysować ikony ważnych grudniowych dni - mikołajek, świąt czy sylwestra. Pracy i okazji do współpracy jest bardzo dużo. Trzeba jeszcze kalendarz ozdobić, udekorować i powiesić w klasie.
Wcześniej uczniowie otrzymują zadanie przygotowania tekstu o tematyce świątecznej, który będą czytać w klasie. Wybierają książki, baśnie, wiersze. Sięgają do swojej domowej biblioteczki lub udają się do szkolnej biblioteki. Wertują grudniowe "Świerszczyki" bogate w tematy świąteczne.  Każdy w dowolny sposób dokonuje wyboru tekstu oraz dnia, kiedy będzie czytał go w klasie. Samodzielnie zaznacza to w kalendarzu.


Nadchodzi grudzień i chwile czytania na czas oczekiwania. Każdego dnia Ktoś siada na krześle "Mam głos" i czyta świąteczną opowieść. Każdego dnia Ktoś wprowadza nas w radosny czas oczekiwania na święta. I z każdym dniem, coraz bliżej święta.


Codzienne czytanie, słuchanie, zaangażowanie i świętowanie. Rytuał "Chwile czytania na czas oczekiwania" realizuję od lat w klasach trzecich. I nigdy nie zdarzyło się, aby ktoś zapomniał o swoim zobowiązaniu. Edukacyjna moc rytuału ogromna...Warto jeszcze pamiętać o krześle "Mam głos".Brak komentarzy:

Prześlij komentarz