niedziela, 19 lutego 2023

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?

21 lutego będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO na pamiątkę tragicznego, ale bardzo ważnego wydarzenia. W 1952 pięciu studentów z Bangladeszu zginęło podczas demonstracji, w której domagano się  nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie UNESCO.

W edukacji wczesnoszkolnej możemy świętować na wiele sposobów. Moim ulubionym jest rysunkowe przedstawianie frazeologizmów, powiedzeń i przysłów.

Gdy do prac naszych uczniów nagramy ich ustne wypowiedzi objaśniające ich znaczenie, powstanie ciekawa prezentacja, z której mogą korzystać inni.

Zajęcia przeprowadziłam w klasie trzeciej. Prezentacje pt. "Co to znaczy?" można zobaczyć na blogu Teraz My!