środa, 4 marca 2015

Inspiracje wczesnoszkolne 2015

W miniony weekend w auli Biblioteki Narodowej w Warszawie odbyła się konferencja dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Miałam przyjemność uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu.  Niezwykłym, ponieważ prelegentami byli praktycy, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej pracujący w różnych zakątkach Polski: w miastach, miasteczkach i wiejskich szkołach.
Tematyka konferencji dotyczyła różnych zagadnień związanych z edukacją wczesnoszkolną, o czym można się przekonać czytając program konferencji. Prelegenci podzielili się wiedzą i doświadczeniem w zakresie nauczania, wychowania, oceniania, korzystania z narzędzi TIK. Pokazali własne, wypracowane przez siebie metody pracy, sposoby na ciekawą, bliską dziecku edukację.
Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z programem "Mistrzowie Kodowania", eTwinning, Projektem Piktografia. Zobaczyli relacje z pracy w tabletowych klasach. Poznali wiele ciekawych narzędzi TIK, mieli okazję wziąć udział w zabawach online.
Dwa dni inspirujących wystąpień, wiele godzin aktywnego słuchania oraz inspirowania się pomysłami i pracą innych nauczycieli.
I jeszcze refleksja, która nasuwa się po emocjonujących Inspiracjach Wczesnoszkolnych 2015.
Prelegenci, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i praktycy nie schowali swojej wiedzy, pomysłów i umiejętności do szuflady biurka. Podzielili się tym, co najlepsze w ich codziennej pracy, inspirując innych. Okazuje się też, że dzieląc się, otrzymujesz informację zwrotną, że to, co robisz jest wyjątkowe i warte  rozpowszechnienia. Ponadto każdy z nas ma coś cennego do pokazania i przekazania innym nauczycielom. Tylko taką drogą, drogą dzielenia się między sobą doświadczeniem i pomysłami możemy sprawić, że edukacja naszych uczniów będzie ciekawsza i pełniejsza. Może warto więc otworzyć szuflady swoich biurek. Niech wyfruną z nich ciekawe pomysły, które zainspirują innych!
O konferencji: http://www.edunews.pl/edytoriale/2939-inspiracje-wczesnoszkolne-2015
fot. Edyta Jurys