czwartek, 22 listopada 2018

Z dziećmi o Fryderyku Chopinie

Bardzo lubię tematy związane ze sławnymi Polakami. Zwłaszcza od czasu, kiedy w zasięgu ręki jest komputer oraz internet. To bardzo ułatwia przygotowanie się do zajęć, delegowanie zadań dzieciom, słuchanie muzyki, poszukiwanie anegdot i ciekawostek.
Jednak w natłoku informacji, obrazów i przeogromnych zasobów w sieci, spotkanie z książką dedykowaną omawianej postaci, to prawdziwa uczta duchowa. Polecam dwie wyjątkowe książki dedykowane Chopinowi.
Książka "Królik i Chopin" portugalskiego autora to niezwykłe połączenie dwóch światów, świata przyrody z jednej strony oraz muzyki i w niewielkim, choć istotnym skrawku biografii Fryderyka Chopina.
- Posłuchaj,  Ismaelu - zaczął pewnego wieczoru. Sądzę, że nigdy nie skomponowałem równie pięknego utworu. To muzyka, którą napisałem nocą i która nocą brzmi najlepiej. A że słowo "nocny" to po francusku "nokturne", nazwę ten i podobne utwory nokturnami. Podoba ci się?

Kolejną książką, którą warto przeczytać przy okazji omawianej tematyki jest "Mały Chopin" Michała Rusinka, z ilustracjami Joanny Rusinek. Książeczka "na raz", wierszowana opowieść o Chopinie. W zabawny sposób zapoznaje dzieci z  nazwami utworów, które Chopin tworzył np. walc, polonez, rondo. Piękne ilustracje, piękny język i ważne treści. Gorąco polecam!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz