niedziela, 18 sierpnia 2019

Zainspiruj się!


Chcesz przeprowadzić ciekawą lekcję? Zainspiruj się!
Fundacja Uniwersytet Dzieci tworzy bezpłatne projekty edukacyjne dla nauczycieli klas I-III oraz IV-VIII. Na rok szkolny 2019/20 powstało 13 projektów edukacyjnych. Projekty są zgodne z podstawą programową i zostały objęte patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Rekrutacja do projektów rusza już 27 sierpnia.
Co zyskujesz?
Każdy nauczyciel, który weźmie udział w bezpłatnym projekcie edukacyjnym, otrzymuje dostęp do gotowych scenariuszy lekcji, materiałów, filmów i instrukcji. Dzięki nim, krok po kroku, dowie się jak przeprowadzić kreatywne zajęcia, które zaangażują dzieci do działania. Ponadto, przewidziany jest zestaw nagród dla uczniów i nauczycieli, biorących udział w projekcie m.in. indeksy dla uczniów, dyplom, certyfikat, list do dyrekcji oraz materiały pomocne w pracy dydaktycznej.
Najskuteczniejsza metoda nauki.
Wszystkie scenariusze lekcji są tworzone w oparciu o autorską metodę pytań i doświadczeń, dzięki której dzieci same odkrywają naukowy świat za pomocą doświadczeń. Poza sztabem merytoryków nad treścią pracują także znani praktycy tacy jak: Adam Sztaba (projekt Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki?), Mateusz Kusznierewicz, czy Rafał Sonik (projekt Matematyka z klasą. Ile matematyki jest wokół nas?).
Oprócz znanych i cenionych projektów Fundacji Uniwersytet Dzieci jak Technologie z klasą, Matematyka z klasą czy Przyroda z klasą, na nauczycieli czeka aż 5 projektowych nowości z zakresu techniki, muzyki, zarządzania emocjami, przedsiębiorczości i pracy projektowej.
Jakie są projekty?
Dzięki projektowi edukacyjnemu Technika. Czym możemy podróżować? dzieci w klasach II- III poznają zasady działania istniejących już pojazdów oraz zaprojektują własne części maszyn, ulepszając istniejące środki transportu. Poprzez budowanie i projektowanie, uczniowie udoskonalą manualne umiejętności, rozbudzą wyobraźnię przestrzenną oraz kreatywność. Rozwiną zdolność pracy w grupie oraz tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Projekt Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój? pomoże uczniom klas V-VII rozwinąć kompetencje społeczne, umiejętności radzenia sobie z własnymi uczuciami i współpracy z innymi. Ponadto, dzięki uczestnictwie w projekcie nauczą się rozpoznawać, oswajać i wyrażać swoje uczucia.
 Różnorodna tematyka projektów.

W projektach edukacyjnych Fundacji Uniwersytet Dzieci skierowanych do nauczycieli szkół podstawowych w roku szkolnym 2018/19 wzięło udział ponad 2300 nauczycieli i ponad 46 tys. uczniów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się Technologie z klasą. Jak porozumiewają się roboty?.  Uczniowie uczyli się działania nowych technologii, bezpieczeństwa w sieci i nauki programowania w języku ScratchJr i Scratch. Ulubionym projektem nauczycieli okazała się Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?, która dzięki teatrzykowi Kamishibai, uczyła dzieci szacunku do przyrody. W trakcie zajęć uczniowie prowadzą proste obserwacje przyrodnicze, wykonują doświadczenia, tworzą notatki i samodzielnie wyciągają wnioski.
Rekrutacja do projektów edukacyjnych startuje 27 sierpnia. Dowiedz się więcej: https://www.scenariuszelekcji.edu.pl/aktualnosci/projekty-edukacyjne-na-rok-szkolny-2019-2020

Realizowałam projekt Pomysłowy rok oraz Matematyka z klasą. Już wiem, który projekt zrealizuję w roku szkolnym 2019/2020!

1 komentarz: