środa, 6 marca 2024

O kobietach na Dzień Kobiet

Dzień Kobiet to dobry czas, aby poświęcić czas na poznawanie sylwetek wybitnych kobiet. Warto w tym celu sięgnąć po książeczki, które w sposób prosty oraz interesujący przybliżą najmłodszym uczniom ciekawe historyczne postacie.

Zofia Stryjeńska

Książka Angeliki Kuźniak "O Zofii, co zbierała kolory" z serii Czytam sobie opowiada o polskiej artystce - malarce, graficzce i projektantce. Zofia Stryjeńska, aby studiować na akademii sztuk pięknych, musiała podawać się za mężczyznę, bo w czasach jej młodości kobiety nie mogły uczyć się na wyższej uczelni. dzięki tej niezwykłej książce dowiadujemy się, co malowała artystka, wiemy, że jej obrazy były barwne i kolorowe.

Za wklejkę do zeszytu na temat Zofii Stryjeńskiej dziękuję Mateuszowi Łyskowi/ Belfry bazgrolą.

Aby bliżej poznać twórczość artystki proponuję lekcję plastyki z jej wybranymi pracami.