poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Geometria online w klasie pierwszej

 Korzystając z czasu spędzonego wspólnie z klasą pierwszą przed ekranami komputerów, staram się wykorzystywać różne narzędzia online. O ile na początku klasy pierwszej (jesienią) trudnością była praca w kilku oknach, tak obecnie takie działania to czysta przyjemność. Uczniowie już czytają, dobrze radzą sobie z klawiaturą (ciągle doskonalimy tę umiejętność), potrafią wejść w link i wrócić do MEET. Daje to duże możliwości pracy w różnych narzędziach.

Czas na Geoboard

Jest to darmowa aplikacja, bardzo przydatna w edukacji matematycznej. Do wykorzystania w klasie na tablicy interaktywnej i w domu na komputerze. Podczas edukacji zdalnej niezwykle przydatna, bo pozwala każdemu uczniowi pracować samodzielnie. W klasie pozostałoby patrzenie na tablicę lub radość pracy kilkorga dzieci przy tablicy.

Jakie umiejętności można rozwijać w Geoboard?

Z pewnością, będzie to:  orientacja w schemacie swojego ciała (świetnie popracujemy nad utrwaleniem pojęć prawa, lewa, prawy górny róg, lewy górny róg, środek), 


utrwalanie znajomości figur geometrycznych

Uważne słuchanie: budowanie figur zgodnie z instrukcją słowną. Na rozwijaniu tej umiejętności najbardziej mi zależało. W czasie gdy dzieci przede wszystkim wzrokowo ogarniają rzeczywistość, uważne słuchanie często jest w deficycie. Widać to podczas lekcji i w życiu codziennym.

Pojęcie boku figury oraz jego długości; ułóż kwadrat o boku 1, ułóż kwadrat o boku 2.

Łamigłówki geometryczne: ile widzisz kwadratów?


To tylko niektóre aktywności do wykorzystania. W kolejnym etapie  będziemy trenować obwody figur, budowanie wieloboków itp. Warto też zachęcić uczniów do podawania instrukcji słownej kolegom, co wcale nie jest takie proste. Pierwszoklasiści już wiedzą, jak ważna jest precyzyjna instrukcja. 
Czas na twórczość własną
Geoboard daje też możliwość na rozwijanie wyobraźni geometrycznej i rozwijanie kreatywności. Obrazy można przesyłać jako zdjęcia lub jako linki do pracy własnej. Dla pierwszoklasistów to żadne utrudnienie. W mig zaczynają spływać prace do nauczyciela. Ja otrzymałam takie obrazy:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz