piątek, 31 marca 2023

Z dziećmi o autyzmie

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony w 2008 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz budowanie wrażliwości w tym zakresie. W tym dniu dominuje w naszym otoczeniu i ubiorze kolor niebieski. Dotąd uważano, że autyzm dotyka częściej chłopców. Teraz wiemy, że dotyka i chłopców i dziewczynki. Temat jest na tyle ważny, że w szkole, w zespołach klasowych coraz częściej mamy zdiagnozowane dzieci z Zespołem Aspergera. Warto więc wiedzę o tym zaburzeniu rozwijać i przekazywać uczniom, adekwatnie dla wieku.

W klasie drugiej zaproponowałam uczniom książkę Pera Nilssona "Inny niż wszyscy" i był to dobry wybór. Książka jest pamiętnikiem chłopca o imieniu Dawid, ucznia, który ma kolegę Oskara, Oskar jest trochę inny...
Książka zawiera wiele żartobliwych historyjek oraz pobudza do refleksji nad innością, normalnością. Jest to opowiadanie o chłopcu, który chce wiedzieć, czy jest normalny. No właśnie, a czym jest normalność?
Najmłodsi uczniowie dowiadują się, że inność to nie choroba i że Zespołem Aspergera nie można się zarazić. I najważniejsze: